Ahmet Yasevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Seramik Estetik Diş Telleri | Dent Balat
Seramik Estetik Diş Telleri
Seramik Estetik Diş Telleri

Seramik Estetik Diş Telleri

Metal briketlere nazaran daha estetik bir görünüm kazandırması sebebiyle tercih edilen seramik diş telleri, genellikle yetişkinler ve estetik kaygılara sahip olan bireyler tarafından kullanılmaktadır. Tamamen beyaz veya şeffaf yapılara sahip olan seramik diş telleri, Ortodonti tedavi süreçlerinde klasik braketlerin oluşturduğu estetik kaybına uğramak istemeyen kişiler tarafından tercih edilir. Klasik metal diş tellerine oranla daha pahalı bir tedavi yöntemi olmasına rağmen oldukça fazla talep gören seramik diş telleri, estetik kaygıları gidermesi sebebiyle, hastanın diş tellerine daha kolay uyum göstermesini sağlar.

Diş teli kullanımını zorunlu kılan birçok sebep mevcuttur. Bu sebeplerden en önemlisi ağız ve diş sağlığının geri kazanılmasıdır. Diş telleri,

  • Dişlerdeki konum bozuklukları,
  • Eğri ve yamuk diş yapılarının düzeltilmesi
  • Çiğneme sorunlarının giderilmesi
  • Diş ayrıklıklarının düzeltilmesi
  • Çene yapısındaki bozuklukların giderilmesi
  • Estetik kaygıların sonlandırılması amacıyla kullanılmaktadır.

Diş Teli Modelleri

Bu tür sorunlara sahip olan her yaşta kadın-erkek ve çocuk tarafından kullanıma uygun olan diş telleri, farklı malzemeler kullanılarak tasarlanmaktadır. Diş teli tedavisine olanak sağlayan braketler,

  • Metal braketler
  • Şeffaf braketler olarak iki farklı guruba ayrılmaktadır.

Metal braketler daha sağlam olmalarına rağmen, estetik görünüm açısından şeffaf braketlere oranla daha az tercih edilmektedir. Şeffaf braketler sert plastik braketler, safir braketler ve porselen braketler olarak üç farklı yapıda kullanıma sunulmaktadır. Metal braketler daha çok çocuk yaşlardaki bireyler tarafından kullanılırken, şeffaf braketler ağırlıklı olarak yetişkinler tarafından kullanılmaktadır.

Plastik braketler: diş tellerinin görülmemesini sağlayarak estetik kaygılarını gideren plastik braketler, diğerlerine oranla daha düşük kalitede malzemeye sahiptir. Plastiğin esneme yapması, gerekli olan diş hareketlerinin yapılmasını zorlaştırmaktadır. Çok fazla tavsiye edilen bir ürün değildir.

Safir Braketler:  Oldukça pahalı olan bu tür braketler, şeffaf görünüme sahip olup renksiz bir yapıdadır.

Seramik (Porselen) Braketler: Diş rengine çok yakın olması sebebiyle diş üzerinde görülmeyen porselen braketler, en yaygın olarak tercih edilen porselen braketler, seramik braket olarak da adlandırılır. Biraz daha pahalı olmasına rağmen üstün performansı sebebiyle tercih edilen ürünler, estetik kaygılarını tamamen ortadan kaldırır.