Ahmet Yasevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Metal Diş Telleri | Dent Balat
Metal Diş Telleri
Metal Diş Telleri

Metal Diş Telleri

Ortodonti tedavi adına oldukça önemli bir uygulama olarak görülen metal diş teli uygulamaları, dişlerin çarpıklığı, çene yapısındaki bozuklukların düzeltilmesi, ağız yapısındaki estetik sorunların giderilmesi, çiğneme sorunlarının sonlandırılması, diş ayrıklığı gibi sebeplerden dolayı yapılmaktadır. Kadın-erkek- çocuk her yaşta bireye uygulanabilen metal diş telleri, kararlı ve düzenli bir şekilde kullanıldığında olumlu sonuçlar elde edilir.

Hastanın metal tellere uyum gösterememek, estetik kaygılar gibi sebeplerle tel taktırmaktan kaçınması halinde, çene ve dişlerdeki sorunlar ileri düzeylere ulaştığında cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Basit bir işlem sonrası tel takılarak düzeltilebilecek sorunlar, tel taktırmaktan kaçınan hastalarda daha acılı tedavi süreçlerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Metal Diş Teli Uygulaması Nasıl Yapılır?

Metal diş teli uygulaması diş hekiminin yapacağı muayene ile başlar. Diş telinin takılmasına engel teşkil edebilecek dişler veya çürük dişler tespit edilerek çekilir.  Dijital aletler vasıtasıyla yapılan ölçümlemelerde 3D yöntemi kullanılır. Böylece ölçümün hassas bir şekilde yapılması ve ölçünün en az farkla alınması mümkün hale gelir. Sonraki süreçte dişlerin yüzeyleri törpülenerek, braketlerin yapıştırılması daha kolay hale getirilir.

Braketlerin yerleştirilmesi sonrasında, ark telleri ile sabitleme işlemi yapılır. Metal teller yapıları gereği sert ve sağlam olmaları sebebiyle, dişlerin şeklini alması belli bir süre sonra gerçekleşir. Oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan diş teli uygulaması sonrası, hastanın ilk günlerde zorlanması gayet doğal bir durumdur. Ancak kısa sürede tedavinin olumlu şekilde sonuçlanması için sabır ve kararlılık gerekir. Takılan braketler yeme içme faaliyetlerini etkilemediği gibi, gülüş estetiği üzerinde de olumsuz etki oluşturmaz.

Metal Diş Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Diş teli tedavisi sürecinde, özenli bir temizlik yapılması gerekir. Kullanım açısından oldukça sağlam olan diş telleri, özel diş fırçaları kullanılarak detaylı bir şekilde temizlik gerektirir. Yemek sonrasında braketlerin aralarında ve diş arkalarında yemek artıklarının kalması olağan bir durumdur. Her yemek sonrasında braketler ve diş arkalarının temizlenmesi, tedavi sürecinde ağız sağlığının korunması açısından zorunludur. Düzenli temizlik yapılmaması halinde diş renginde bozulmalar olacağı gibi, diş çürümeleri de ekstra sorun yaşanmasına sebep olacaktır.