Ahmet Yasevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
İmplant Destekli Köprüler | İmplant Üstü Porselen Köprü
İmplant Destekli Köprüler
İmplant Destekli Köprüler

İmplant Destekli Köprüler

İmplant destekli köprü uygulamaları bir veya birden fazla diş kayıplarında yapılan oldukça sağlıklı ve rahat bir yöntemdir. Birden fazla diş kaybı yaşayarak diş hekimlerine başvuran hastaların bir çoğuna protez uygulaması yapılmaz. Özellikle hareketli protezler görsel ve kullanım konforu açısından her yaş gurubuna önerilmez. İmplant uygulamaları ise, hemen her yaşta hastada kullanılmakta ve hastanın estetik ile ilgili kaygılarını ortadan kaldırmaktadır.

İmplant uygulamalarında uzman diş hekimleri tarafından çene kemiğine yerleştirilen metal vidalar, diş görevini üstlenerek üst diş ile çene kemiği arasındaki irtibat gerçekleştiriliyor. Sonrasında diş görünümüne sahip olan aparat implant üzerine yerleştirilerek porselen dişin takılmasına uygun hale getiriliyor. Bu yöntem bir tek diş kayıplarında olduğu gibi, birden fazla sayıdaki diş kayıplarında da kolaylıkla uygulanabiliyor.

Ağız içerisinde birden fazla dişin yokluğuyla oluşan kayıplarda implant destekli köprü uygulamaları oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İmplant destekli köprü uygulamalarında 3,4 diş yan yana kaybedilmiş olsa dahi iki adet implant köprü uygulanarak yaşanan sorun ortadan kaldırılabilmektedir

İmplant Destekli Köprünün Sağladığı Avantajlar

İmplant destekli köprülerin sağladığı en önemli avantaj, hastanın estetik kaygılarla yaşadığı ruh halinden sıyrılmasını sağlamaktır.

  • Sağlıklı dişlere zarar vermeden uygulama yapılabilmesi
  • Doğal diş görünümüne sahip olması
  • Estetik görünümü
  • Uzun ömürlü kullanım imkânı

İmplant destekli köprüleri cazip hale getiren avantajlar arasında yer alıyor. Çene yapısı ve diş ölçüsünün alınmasıyla başlayan implant köprü yapım süreci, köprünün dijital ortamda son şeklinin verilmesi ve laboratuvar ortamında hazırlanmasıyla devam eder. Yaklaşık 2 hafta süren tedavi süresince ortalama üç seans süren hekim kontrollerine gidilmektedir. Hekim tarafından genel muayeneler yapılarak eksiklerin giderilmesi sonrasında en fazla iki hafta içerisinde hastaya implant destekli köprüleri takılır.

Her ne kadar doğal diş görünümüne sahip olsa da, yapay bir uygulama olması sebebiyle, özenli bir şekilde temizlik gerektiren implant destekli köprüler, günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Sert ve kabuklu yiyeceklerden uzak durmak ve bakımını ihmal etmemek, üst tabakadaki porselenin zarar görmeden uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanımına olanak sağlar.